Tak naprawdę to wydarzenie Noc kwitnących wianków i paproci, a także pomysł na cykl Kobiece spotkania z naturą i kulturą, który ono zainauguruje, zrodziły się na fali wyjątkowego weekendu. Tak właśnie działa niezmącona, suwerenna energia yin.
Zaczęło się od tego, że w dniach 8 i 9 maja 2021 r. cztery kobiety w różnym wieku, z różnych baniek społecznych, o różnych statusach rodzinnych i różnorodnych zainteresowaniach/doświadczeniach, a także o różnych sylwetkach spotkały się w bezpiecznej przestrzeni, aby spędzić ze sobą czas. Naszym zamiarem było rozmawiać, uczyć się od siebie nawzajem i poznawać inne modele życia, inne światopoglądy, inne sposoby funkcjonowania w świecie.
Było też wspólne gotowanie, jedzenie, rozmawianie i słuchanie.
W naszej spokojnej, empatycznej interakcji szybko utworzyła się przestrzeń uzdrawiająca, lecz nie w sensie psychoterapeutycznym, a bardziej wskutek wyciszenia, wejścia w bezpieczną strefę zaufania i empatii, a także życzliwości i współpracy oraz żywego zainteresowania inną osobą. Umówiłyśmy się, że nasze życiowe smutki i problemy zostawiamy za sobą, a do naszego kręgu wnosimy to, co według nas podniesie poziom radości, miłości, inspiracji i motywacji.
Nasz wspólny czas okazał się oazą dla ciała, duszy i umysłu: zdrowe posiłki, brak alkoholu, sen w dawkach wymaganych przez ciało. Istotną cechą tego spokojnego flow był także brak ścisłego planu czy programu. Miałyśmy jedynie wskazówki i pomysły co do wspólnego spędzania czasu, lecz zgodnie uznałyśmy, że będziemy podążały za potrzebami naszych ciał, a także za tym, co przyniesie dynamika grupy. Dość szkolnego przymusu! Dość dostosowywania się do ram i szaf!
Inkubator dobrego życia
Nie ma jednego wzorca kobiecości. Cały ambaras wokół patriarchalnego wykorzystywania kobiet bierze się ze sztywnych ram, do których próbuje się wtłaczać osoby z pochwą. Takim schematom mówimy nie! Jednocześnie my wszystkie uznajemy swoją kobiecość i identyfikujemy się ze swoją płcią biologiczną. Jaki odcień pragniemy nadać naszej płci kulturowej? Oto jest pytanie, na które indywidualną odpowiedź może znać tylko każda z nas – a raczej ”poznawać”. Peace & Pussy Pidżama Party jest jak inkubator mojego osobistego doświadczania kobiecości. Nie ma jednego obowiązującego wzoru, każda osoba wspiera samą siebie w odkrywaniu Jej własnego modelu kobiecości i w przeżywaniu jej w odniesieniu do siebie samej – a nie do mężczyzny.
Jak pragnę żyć? Co dla siebie wybieram?
Podczas P&P Pidżama Party mówimy o marzeniach, celach, planach, inspiracjach i pasjach. Nie mówimy źle o innych osobach, staramy się nie obciążać grupy naszymi problemami. Zamiast tego słuchamy siebie nawzajem i dbamy o swoje własne granice i emocje. Uczymy się komunikować swoje potrzeby i dostrzegać potrzeby innych osób. Każda osoba i każda postawa są tu mile widziane. Żywe zainteresowanie inną osobą, a także zajęcia ruchowe czy manualne sprawiają, że doświadczamy życia samodzielnie, a więc nie podłączamy się pod cudze doświadczenie poprzez oglądanie treści w internecie czy telewizji. To my tworzymy nasze życiowe treści.
Wejście w przestrzeń wolności
Efektem spędzenia tylko jednej doby w takiej atmosferze był wybuch kreatywności u każdej z nas. Okazuje się, że kreatywność, energia życiowa czy motywacja do działań są na wyciągnięcie ręki. Konieczne jest jednak, abyśmy weszły w odpowiednią przestrzeń i dostroiły się do nich. Ta przestrzeń wolności ma wymiary materialny i duchowy. Potrzebujemy zarówno bezpiecznego, spokojnego, cichego otoczenia bez stresu i przemocy, jak i poczucia akceptacji, zaufania, przynależności do grupy. Istotnym czynnikiem są także brak pośpiechu, kontakt z potrzebami ciała czy karmiąca żywność, która nie truje. Zarówno ciało jak i duch pragną być zaopiekowane. Chodzi o równowagę i integrację.
Na fali Peace & Pussy Pidżama Party powstały rozmowy i fotorelacja, którymi się niebawem podzielę.
Tymczasem przygotowuję nasze Wianki.
Chcesz do nas dołączyć? Przeczytaj opis wydarzenia pod tym linkiem.
Olga
A tutaj moja najnowsza rozmowa z Agą Kacprzyk z cyklu Wolno(ść), gdzie opowiadam o Peace & Pussy Pidżama Party. Więcej rozmów znajdziesz na kanale YouTube „Sztuka Wolności”. Możesz nas także posłuchać. Rozmowy są dostępne również jako podcasty na wiodących platformach podcastowych. Szukaj nas pod hasełm „Wolno(ść)”!