Ocet. Z czym i jak wam się kojarzy to słowo? Jestem przekonana, że pierwszą myślą, która wam przychodzi do głowy jest przezroczysty płyn, którego zapach jest niezwykle przykry i drażniący. Tak, to ocet spirytusowy czyli stężony kwas octowy (96-99,5), który jest pochodzenia syntetycznego. Zatem tym octem nie będę się zajmować. Napiszę o naturalnie produkowanych octach, które powstają także w mojej manufakturze.
Czym jest naturalny ocet?
Ocet powstaje podczas fermentacji tlenowej czyli fermentacji z dostępem powietrza. W początkowej fazie przy udziale bakterii i drożdży powstaje alkohol, który następnie jest przetwarzany na kwas octowy. Chcę przedstawić wam esencję zdrowia, która zawarta jest w octach wykonywanych ręcznie na bazie ziół, owoców czy soków. Domowe octy mają stężenie ok. 5% i właśnie wtedy działają bakteriobójczo i hamują rozwój drożdży. Natomiast w stężeniu ok. 0,5% – jak w przypadku wspomnianego wyżej produktu syntetycznego – działają bakteriostatycznie.
Ocet sekretem Kleopatry?
Jedną z ciekawostek jest to, iż ponoć są zapisy, że Kleopatra popijała przy każdej biesiadzie wodę z octem dla zdrowia. Historia octu używanego w celach leczniczych liczy setki lat. Już rzymscy legioniści używali go jako środka odkażającego rany. Z dobrodziejstwa octu korzystali również podróżnicy. W Anglii znany jest specyfik o nazwie „Gypsy water”, czyli cygańska woda. W jego skład wchodzą rośliny odkażające i gojące, które udało się zebrać po drodze w trakcie podróży. W skład produktu wchodziła melisa lekarska, rumianek, płatki róży i nagietka, ziele rozmarynu i szałwii, skórka cytrynowa. Ocet ziołowy pomagał latem na obrzęki nóg, stosowano go też przy skręceniach. W XVII w., kiedy Europę pustoszyły epidemie chorób zakaźnych, stosowano ocet jako środek zaradczy. Nacierano się nim, wdychano, odkażano powietrze, spryskiwano zakażone przedmioty. W tym czasie powstał tzw. „Ocet siedmiu złodziei”. Złodzieje, którzy okradali opustoszałe przez epidemie miasta używali octu z tajemnym, tylko sobie znanym ziołem. Prawdopodobnie zawierał piołun, rozmaryn, szałwię, goździki, kamforę i czosnek. Specyfik był skuteczny i pozwolił złodziejaszkom przetrwać epidemię dżumy.
Lecznicze właściwości octów
Octy w dawnej medycynie były powszechnie stosowane. Lekarze i wiejscy uzdrowiciele stosowali ocet w leczeniu odmrożeń, ciężko gojących się ran i wielu innych dolegliwości. Również współcześnie ocet ziołowy może mieć wiele zastosowań. Wystarczy dodać odpowiednie zioła. Taką ziołowo-octową miksturę możemy stosować w okresie jesienno-zimowym przy przeziębieniach czy grypach, można leczyć katar, bóle głowy czy wspomagać w odchudzaniu. Ocet posiada właściwości oczyszczające, tonizujące, odkażające, odchudzające i wiele innych. Ocet przywraca właściwą florę bakteryjną jelit. Poza tym ocet posiada właściwości lecznicze składników, z których został zrobiony – np. ziół. Na dzień dzisiejszy jesteśmy już świadomi, że mikstury z octem działają na wątrobę, poprawiają trawienie i krążenie a dodatek ziół wzmacnia lecznicze właściwości octu.
Ocet octowi nierówny
Octy wykorzystuje się do leczenia jako maceraty ziołowe, do przygotowywania żywności ,do przemywania ran, dezynfekcji w kuchni, do stosowania wewnętrznego oraz do wielu niezliczonych wskazań. O właściwościach poszczególnych octów napiszę oddzielny post, ponieważ każdy z nich ma inne działanie i nie sposób wymienić ich wszystkich teraz. Jak widzicie octy to naprawdę niezwykle specyfiki, których działanie będę przedstawiać Wam po kolei, z dokładnym opisem na jakie dolegliwości jest poszczególny ocet i jak go bezpiecznie stosować.
Zadbaj o siebie, włącz naturalne octy do swojej diety!
Jeśli zainteresował cię temat octów, to zapraszam już wkrótce na mojego bloga gdzie dowiesz się szczegółów o każdym z nich. Moja octowa spiżarnia jest już coraz bardziej zastawiona coraz to nowymi octami, jak np. fiołkowy, sosnowy, pomarańczowy, lawendowy, ananasowy, bazyliowy, z podbiału i wiele innych, które również możesz u mnie kupić. Zachęcam do stosowania tych cennych i naturalnych płynów, dzięki którym uzyskasz tylko to, co najlepsze od natury – bez skutków ubocznych.
***
Jeśli chcesz zadać mi jakiekolwiek pytanie odnośnie tematu ziół, jogi czy medytacji, to zachęcam do kontaktu poprzez moją stronę na Facebooku (Deviyogahome) lub Instagramie (wibracjenatury).
Znajdziesz tam wiele niezwykłych darów natury, które zachwycą Cię swoim smakiem, zapachem, kolorem i kształtem. Możesz zamawiać i delektować się już teraz prozdrowotnymi herbatami, kawami, syropami, octami, mydłami, płukankami i olejami do włosów, stemplami ziołowymi, nasiadówkami i innymi.
Pozdrawiam 🙂 pozostańcie z miłością 🙂
Małgosia
Zapraszamy do zakupów!
- Octy i inne naturalne specyfiki kupisz bezpośrednio u Małgosi tutaj
- Zamów także nasz kubek Biały Miś tutaj albo Białą Sowę tutaj i zapoznaj się z ofertą naszego sklepu tutaj!
Projekt Peace & Pussy jest biznesem społęcznym Fundacji Sztuka Wolności i wspiera fundację w jej działaniach, takich jak kanał YouTube „Sztuka Wolności” i podcasty z cyklu „Wolno(ść)”, które znajdziesz na wiodących platformach podcastowych. Jeśli podobają Ci się nasze treści, wesprzyj fundację dokonując zakupów w sklepie bądź zostań naszą Patronką/naszym Patronem na platformie Patronite!
Dziękujemy i życzymy pysznej … Pusi i Kawusi 😉